1. خانه
  2. مقالات
  3. طراحی سایت
  4. وب سایت چیست و چطور کار میکند ؟

وب سایت چیست و چطور کار میکند ؟

دسته بندی : طراحی سایت, مقالات
بازدید : 189
وب سایت چیست و چطور کار میکند ؟

امروزه وب سایت ها بدون شک مهمترین عنصر اینترنت هستند. این اصطلاح غالباً متناقض برداشت و استفاده می شود ، بنابراین برای اینکه یک بار برای همیشه  این مفهوم روشن شود ، این مقاله به این سوال پاسخ می دهد که دقیقا وب سایت چیست ؟ و یک وب سایت چطور کار میکند ؟

صفحه اصلی یک وب سایت اصطلاحا home page نامیده می شود. که معمولاً اولین صفحه ای است که هنگام فراخوانی یک وب سایت مشاهده می کنید و همچنین می تواند “صفحه شروع” یا “صفحه اصلی” نامیده شود. از اینجا به بعد ، کاربر به زیر صفحه های سایت می رود.

وب سایت چیست ؟

وب سایت امکان نمایش محتوا مانند متن ، عکس و فیلم را در اینترنت فراهم می کند. دلایل زیادی وجود دارد که افراد به یک وب سایت احتیاج دارند: برای آگاهی مشتریان از محصولات، معرفی محصولات و خدمات ، نمایندگی شرکت ، امکان برقراری ارتباط با بخشهای مختلف یا توزیع کالا بصورت آنلاین. برای کاربران خصوصی ، یک وب سایت به آنها این فرصت را می دهد تا به طور فعال در امور عمومی شرکت کنند. همچنین سایتهای شخصی وجود دارد که حاوی مطالب آموزنده هستند و یا برای سرگرمی استفاده می شوند. در زیر می توانید مروری بر محبوب ترین سایت ها را مشاهده کنید.

با قرار دادن لینکی به وب سایت شخصی خود در کنار پروفایل شبکه اجتماعی ، احتمال جلب توجه کارفرمایان ، علاقه مندان یا افراد همفکر را افزایش می دهید.

گستردگی استفاده و مراجعه به وب سایت مطمئناً یکی از دلایل افزایش تعداد سایتهای اینترنتی در سالهای اخیر است:

ساخت یک وب سایت

بسیاری از شرکت ها لینکی به وب سایت خود را در کارت ویزیت یا امضای ایمیل خود قرار میدهند. وقتی این آدرس در قسمت جستجوی مرورگر تایپ می شود (به عنوان  URL شناخته می شود) ، صفحه شروع وب سایت ظاهر می شود. بسته به اندازه وب سایت ، بازدیدکنندگان سایت این امکان را دارند که به صفحه های فرعی وب سایت دسترسی پیدا کنند. از لینک ها برای قرار دادن اسناد  HTML وب سایت استفاده می شود. لینکها به زیرصفحه های مهم (به عنوان مثال بخش ها ، دسته بندی محصولات یا صفحات اطلاعات نماینده) متصل میشود و می توانند در عنوان وب سایت مشاهده شوند. لینکها در هر زیر صفحه وب سایت نمایش داده می شوند نه فقط در صفحه اصلی. منو به کاربر کمک می کند تا نمای کلی از ساختار وب سایت را ببیند. پاورقی در پایین صفحه اغلب حاوی لینکهایی برای اطلاعات بیشتر مانند مالک سایت و چارچوب قانونی است.

تفاوت وب سایتهای پویا و ایستا

اگر هدف این است که سایت شما نقش کارت ویزیت دیجیتال را داشته باشد ، یک وب سایت ایستا معمولاً کافی است. اسناد HTML با اطلاعات مورد نظر ایجاد شده و با آدرس URL خود در وب سرور ذخیره می شوند. هنگامی که یک کاربر آدرس وب را وارد می کند ، یک سند HTML ایستا به آنها ارائه می شود که دقیقاً مانند موارد ذخیره شده در سرور است. اما چه اتفاقی می افتد که وب سایت نیاز به افزودن محتوای جدید داشته باشد؟

با داشتن یک وب سایت ایستا ، تغییرات باید به صورت دستی در کد HTML هر زیر صفحه از پروژه وب انجام شود. با استفاده از وب سایت های پویا ، از این مرحله دستی اجتناب می شود زیرا وب سرور هر بار که وب سایت ها را فراخوانی می کند ، تازه آنها را تولید می کند. سرور به جای اینکه صفحات ثابت HTML را تغییر ندهد ، محتوای صفحه را به طور خودکار مطابق با آخرین به روزرسانی تنظیم می کند.

وب سایت پویا بر اساس تقسیم دقیق محتوا و طرح بندی بنا شده است. هنگام نمایش سایت به مرورگر ، هر دو جنبه در کنار هم جمع می شوند. بنابراین وب سایت های پویا به سرورهای با کارایی بیشتر از وب سایت های ایستا و همچنین یک پایگاه داده مانند MySQL نیاز دارند که سرور می تواند عناصر وب سایت را با آن مدیریت کند. به طور کلی ، وب سایت های پویا بر اساس طرح ها و الگوهای طراحی از پیش تعریف شده ، که با محتوای مربوطه پر شده اند ، بنا شده اند. وب سایت های پویا به دلیل انعطاف پذیری ، محبوب ترین انتخاب هستند.

مقایسه وب سایت پویا و ایستا

مقایسه وب سایت ها پویا و ایستا

مزایا و معایب وب سایت ایستا :

مزایا: وب سایت های ایستا ارزان تمام میشوند. اسناد HTML یک بار ایجاد می شوند و از آن به بعد بدون تغییر نمایش داده می شوند. اگر از یک وب سایت ایستا برای ارائه اطلاعات استفاده شود ، به وضوح از نگهداری کمتری نسبت به یک وب سایت پویا برخوردار است. همچنین سرعت آنها در زمان بارگذاری وب سایتها توسط سرور بسیار زیاد است. میزبانی وب سایت های استاتیک معمولاً ارزان تر است زیرا جدا از گزینه ذخیره سازی ، سرور هیچ گونه درخواست دیگری برای انجام ندارد.

معایب: اطلاعات باید به صورت دستی در صفحات HTML یک وب سایت ایستا جایگزین و به روز شود ، که تلاش زیادی میطلبد. این نیاز به دانش برنامه نویسی مربوطه دارد. یک برنامه FTP برای انتقال اسناد HTML در وب سرور نیز مورد نیاز است.

مزایا و معایب وب سایت پویا :

مزایا: وب سایت های پویا از انعطاف پذیری بهره مند می شوند. به دلیل تفکیک محتوای وب و چیدمان ، بدون هیچ گونه دانش قبلی در زمینه برنامه نویسی ، می توان تغییرات محتوایی توسط کاربران ایجاد شود. ویرایشگر متن معمولاً در دسترس است. وب سایت های پویا همچنین این مزیت را دارند که می توانند به ورودی کاربر واکنش نشان دهند.

معایب: ایجاد یک وب سایت پویا به یک سیستم مدیریت (CMS یا سیستم فروشگاه اینترنتی) نیاز دارد. علاوه بر دانش اولیه HTML ، راه اندازی سیستم به زبان برنامه نویسی دیگری مانند Perl یا PHP نیز نیاز دارد. سروری که سیستم بر روی آن میزبانی می شود باید دارای یک پایگاه داده باشد. بسته به اندازه پروژه ، وب سایت های پویا منابع سرور بسیار بیشتری نسبت به پروژه های وب سایت های ایستا می طلبند.

مسیر ساخت وب سایت

بسته به نوع و اندازه وب سایت مورد نظر ، سه امکان برای ایجاد یک وب سایت شخصی وجود دارد. قبلاً نوشتن کد منبع کامل وب سایت با کمک ویرایشگر HTML روال متداول بود ، اما اکنون کیت های ساخت وب سایت و سیستم های مدیریت محتوای بسیاری وجود دارد که راه حل های راحت تری را ارائه می دهند. اگر تجربه برنامه نویسی وب ندارید ، می توانید از بین ارائه دهندگان مختلفی که وب سایت شما را با هزینه ای معقول ایجاد و مدیریت می کنند ، انتخاب کنید.

اگر شما هدفی دارید ما میتوانیم آن را بسازیم!

فرصتی برای ایجاد وب سایت ندارید؟ بگذارید ما این کار را انجام دهیم. با خدمات طراحی وب سایت، تیم متخصص طراحی وب سایت ما یک وب سایت با کیفیت برای تجارت یا پروژه شما ایجاد می کنند!

برای ایجاد سایت اینترنتی خود لازم نیست که یک متخصص برنامه نویسی باشید. با کمک یک کیت ساخت وب سایت می توانید با انتخاب یکی از بسیاری از الگوها و طرح های آماده ، وب سایت خود را فقط با چند کلیک فعال کنید. این بلوک ها را می توان به طور سیستماتیک در گزینه های از پیش تعیین شده در ویرایشگر تنظیم کرد (WYSIWYG). تمام تغییراتی که ایجاد می کنید با استفاده از عملکرد پیش نمایش روی صفحه قابل مشاهده است. پس از آماده شدن طرح ، صفحات وب جداگانه می توانند با محتوایی مانند متن ، عکس یا فیلم پر شوند. اگر از کیت ساخت وب سایت در ترکیب با سرویس میزبانی وب استفاده شود ، وب سایت تمام شده را می توان بلافاصله بصورت آنلاین برای استفاده قرار داد.

ایجاد یک وب سایت با استفاده از یک کیت مزایای بی شماری را به همراه دارد: بدون دانش برنامه نویسی می توان آنها را طراحی کرد. تنظیمات را می توان از طریق ویرایشگر به راحتی انجام داد. اما یک نقطه ضعف ، انعطاف پذیری محدود سیستم کیت ساخت و ساز است ، زیرا فقط به تنظیمات پیش فرض طراحی و فقط برای وب سایت های ایستا محدود می شود.

سیستم مدیریت محتوا: طراحی وب سایت به صورت پیشرفته تر

اگر احساس می کنید برای ایجاد یک وب سایت باید کمی بیشتر بدانید ، و از یاد گرفتن زبان های برنامه نویسی مانند HTML یا PHP نمی ترسید ، می توانید از سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای اطمینان از انعطاف پذیری استفاده کنید. CMS هنگام نصب بر روی سرور ، محتوای وب سایت را جدا از الگوی طراحی در یک پایگاه داده مدیریت می کند و با دسترسی هر کاربر ، یک وب سایت پویا ایجاد می کند.

سیستم های مدیریت محتوا برای استفاده شخصی و همچنین تجاری محبوب هستند زیرا CMS ها به عنوان نرم افزار منبع باز در دسترس هستند بنابراین به طور کلی رایگان اند. معروفترین ها در بازار شامل وردپرس ، جوملا ، دروپال و Typo3 هستند که تعداد زیادی پلاگین بصورت آنلاین در اختیار شما قرار می دهند و به شما این امکان را می دهد وب سایت خود را شخصی سازی کنید.

محتواهایی مانند متن ، تصویر و فیلم را می توان با استفاده از ویرایشگر ، که مشابه کیت ساخت وب سایت است ، به روز کرد. این نوع از سیستم مدیریت محتوا، front end  نامگذاری شده است. کارهای تحریریه را می توان با CMS انجام داد ، همینطور کسانی که مهارت زیادی در کامپیوتر ندارند. عملکرد ایمن وب سایت  موضوعی بیش از نصب یک نرم افزار است و بنابراین CMS باید همیشه تحت نظارت یک مدیر باشد. این کار شامل انجام به روزرسانی های نرم افزاری و مراقبت از عملکرد سیستم مدیریت است. مدیر در back end کار می کند و بنابراین داشتن دانش اولیه از زبان برنامه نویسی مربوط به CMS ضروری است.

سایتهایی  که HTML برنامه نویسی شده دارند: یک راه حل حرفه ای

اگر وب سایت  خود را کاملا سفارشی سازی شده می خواهید ، باید منبع سند HTML یا الگوهای CMS شخصی را از ابتدا برنامه نویسی کنید. این گزینه در واقع فقط در صورتی برای کاربران خصوصی در دسترس است که دانش لازم را داشته باشند یا مایل به یادگیری آن باشند. بسیاری از شرکت ها به جای استخدام متخصص ، برنامه نویسی وب سایت های خود را به خارج از کشور واگذار می کنند.

اگر دانش اولیه ای در مورد HTML و CSS داشته باشید ، می توانید یک وب سایت استاتیک بسیار ساده ایجاد کنید. مبتدیان می توانند به ادیتورهایی که بر اساس اصل WYSIWYG کار می کنند اعتماد کنند. به این ترتیب در هر لحظه می توانید تأثیری که کد منبع بر ساختار ، طرح و طراحی وب سایت دارد ، مشاهده کنید. از آنجا که وب سایت های حرفه ای باید با برخی از استانداردهای امنیتی و همچنین جنبه های عملکردی مطابقت داشته باشند ، توصیه می شود در مورد یک وب سایت تجاری از یک برنامه نویس ، طراح وب یا آژانس مربوطه کمک بگیرید.

چه چیزی برای وب سایت شما مهم است؟

قرار دادن محتوا به صورت آنلاین از همیشه آسان تر شده است ، اما قبل از آنلاین شدن یک وب سایت ، باید هر زیر صفحه برای از نظر حقوقی بررسی شود تا از مشکلات حقوقی جلوگیری کنید ، که این می تواند هزینه بر باشد.

  • کپی رایت آنلاین: قوانین کپی رایت برای بستر آنلاین هم وجود دارد. اگر متن ها ، تصاویر ، فیلم ها یا فایل های موسیقی را در وب سایت خود بدون اجازه قرار دهید ، خود را در معرض پیگرد قانونی می گذارید. فقط با رضایت دارنده اثر می توانید از مطالب استفاده کنید. اگر برنامه نویس صریحاً آن را برای استفاده رایگان قرار ندهد ، نرم افزار نیز در گروه کپی رایت قرار می گیرد و استفاده از آن می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست